Jak vybrat nejvhodnější kočárek

Jak vybrat kočárek, když se mi má narodit letní či naopak zimní miminko?

Volba je v podstatě shodná. Kočárky, které prodáváme, jsou určeny dětem od narození do dvou a půl až tří let. Jsou to dnes velmi oblíbené kombinace, kdy se na podvozku mění vaničky a sedačky. Nánožník a další doplňky bude maminka potřebovat při letním i zimním miminku. Dítě, které se narodí kolem Vánoc, má v letních měsících výhodu, že už bude větší. Pěkně zaplní vaničku a bude mít pocit bezpečí. U letních miminek uvažujte o větší vaničce.

Jaké by mělo být lůžko ve vaničce? Z jakého materiálu?
Celá vanička by měla být dostatečně prostorná a zároveň pevná, aby dítě chránila. Rovněž dno. Kvalitní a pevné, aby se stalo oporou pro páteř miminka. Určitě tedy pro novorozence nekupujte sporťáky, ale skutečně kvalitní podvozek s hlubokou vaničkou. Uvědomme si, že miminko v prvních měsících stráví spánkem většinu života. Spodek lůžka volíme rozhodně z tvrdého materiálu, následovat by měla termoizolace a kvalitní matrace.

Některé vaničky umožňují zavírat či otevírat větrací kanálky, které jsou součástí termoizolační vrstvy – v létě vaničku větrají, v zimě se uzavřou a dítě chrání před zimou. Existují i ​​matrace, které mají “dýchací kanálky” na místě, kde má miminko hlavičku. Kdyby se samovolně přetočilo nebo přitisklo nosíkem k matraci, bude mít přísun vzduchu a nemůže se zadusit. Pro dříve narozené nebo nějak oslabené děti se kočárky s pevnou vaničkou mohou pro větší bezpečí vybavit monitorem dechu, který se vkládá mezi matraci a dno vaničky.

Kočárky pro dvojčata jsou buď s vaničkami za sebou, nebo vedle sebe. Jaké výhody těchto poloh vidíte?

Za sebou dvě vaničky umístěte na podvozek jen velmi těžko. Výhoda je jednoznačná – maminka s kočárkem lépe projede i užšími dveřmi, což může být někdy s kočárkem pro dvojčata problém. Na druhé straně je takový kočárek delší, proto se s ním složitější manipuluje. Jednoznačnou výhodu vaniček za sebou vidím v tom, že se na podvozek dají zároveň nasadit dvě autosedačky, což při podvozku pro děti vedle sebe není možné.

Jaká cena kočárku už by měla zákazníky zarazit?

Musíme si říci dvě věci: mluvíme o novém kočárku a po druhé, co vlastně kočárek je. Dětský kočárek se skládá z podvozku (obvykle sportovního) a hluboké vaničky, někdy iv trojkombinaci s autosedačkou. Záleží samozřejmě i na tom, jaké doplňky jsou v základní ceně a jaké se dají dokoupit. Jednoznačně pod deset tisíc by cena neměla jít. My prodáváme nejlevnější kombinace lehce nad deset tisíc, s autosedačkou se ceny pohybují kolem 14 tisíc.

 

Levnější kočárky jsou již podezřelé.

Paradoxně, víc si nekvalitním kočárkem ublíží maminka, pokud se jí bude s ním špatně chodit a manipulovat. Dítěti se nemusí nic stát – samozřejmě, pokud koupíte stabilní kočárek bez defektů. Ale nedoporučoval bych šetřit. Levné kočárky se navíc často kazí.

Plastové nebo nafukovací kolečka?

Výhoda plastových koleček je jediná – jejich hmotnost. Je nižší, a tím je nižší i hmotnost kočárku. Existují dokonce plastová kolečka, které mají stejné vlastnosti jako nafukovací, ale nižší hmotnost (není to přímo plast, ale polyuretan v kombinaci s pryží). Plastové kolečka nejsou takové pružné, vše “seberou” tlumiče. Nafukovací kolečka mají lepší jízdní vlastnosti z každého hlediska – mají větší průměr (cca 30 cm), širší záběr v kontaktu s terénem, ​​takže se neboří do bahna, písku apod.

Lepší tlumí i nerovnosti terénu, a tak je jízda pro miminko komfortnější. Můžeme použít srovnání horského kola s obyčejným – na horském kole můžete jít kamkoli. Obyčejný už má v terénu problémy.