Pánská saka

Pánská saka se v současnosti vyznačují především svou elegancí a praktičností k ostatním druhům oblečení. Společensky zaměřený muž totiž nemá ve skříni pouze jedno sako na jednotlivé společenské události, ale po ruce má například také moderní pánská saka. Svoje místo si saka našla i u mužů, kteří jsou sportovně zaměřeni. Není proto divu, že v dnešní nabídce nalezneme i pánská sportovní saka k riflím.

Sako je již po dlouhá léta neodmyslitelnou součástí pánského obleku. Oblek se tedy skládá ze saka a kalhot. Třídílný oblek navíc z vesty. Zpravidla pak rozlišujeme několik druhů obleků. Mezi nejpoužívanější a v obchodech nežádanější zcela určitě patří společenský oblek, který bývá také někdy nazýván jako formální. Barva saka bývá tradičně šedá a tmavě modrá. V současnosti je populární i černá barva, dříve vyhrazená pouze pro smokingy a fraky.

Formální obleky dále rozdělujeme podle zapínání saka – jednořadové a dvouřadové. Dvouřadová saka se během nošení nerozepínají a v současnosti jsou méně častá. Jednořadová saka se při sezení rozepínají, což platí i v uvolněné společnosti. U tohoto druhu se setkáme s jedním až čtyřmi knoflíky, přičemž v současnosti jsou velmi moderní dva knoflíky. Opět zde platí jedna důležitá zásada, že spodní knoflík se nezapíná.